Select Page

Polski MSZ w końcu zainteresował się sprawą zamordowanej Magdaleny Żuk

Polski MSZ w końcu zainteresował się sprawą zamordowanej Magdaleny Żuk

Po kilku dniach od koszmarnego zdarzenia jakie miało miejsce w Egipcie, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w którym wyrazili zainteresowanie sprawą Magdaleny Żuk, jednocześnie podkreślając że wyjaśnienie tej sprawy leży w gestii władz egipskich.

Poniżej cytat ze strony polskiego MSZ:

Komunikat MSZ o działaniach służby konsularnej RP w sprawie Magdaleny Ż.

Informujemy, że ambasada RP w Kairze na bieżąco monitoruje postępowanie w sprawie zgonu polskiej obywatelki, Magdaleny Ż.

Polska służba konsularna pozostaje w kontakcie z rodziną zmarłej oraz w pełni i blisko współpracuje z prowadzącą śledztwo prokuraturą w Jeleniej Górze, lokalnymi służbami oraz biurem podróży. Na miejscu w Hurghadzie – w zakresie swoich kompetencji i zgodnie z przepisami prawa konsularnego – sprawą zajmuje się też polski konsul.‎ Podejmujemy wszelkie działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności zgonu Magdaleny Ż.

Podkreślamy, że wyjaśnienie okoliczności śmierci spoczywa na władzach egipskich, a strona polska zabiega o pełen dostęp do informacji o śledztwie, w tym do materiałów i dokumentów medycznych, które pozwolą wyjaśnić przyczyny zgonu Polki.

Śledztwo ws. śmierci kobiety prowadzi Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. We wtorek 9 maja do Egiptu udaje się polski prokurator oraz biegły z zakresu medycyny sądowej, którzy wezmą udział w sekcji zwłok Magdaleny Ż.

Jeleniogórska prokuratura wystąpi do władz Egiptu o przekazanie dokumentacji medycznej zmarłej kobiety oraz przeprowadzenie szeregu czynności, w tym m.in. przesłuchanie świadków. MSZ pozostaje w intensywnym i regularnym kontakcie z Prokuraturą Okręgową w Jeleniej Górze.

Równolegle apelujemy do mediów o uszanowanie dobra i prywatności ‎zmarłej oraz jej bliskich.

To przerażające że sprawa nie zostaje wyjaśniona w Polsce – dlaczego biura podróży sprzedają wycieczki do rejonów które wg MSZ są rejonami niebezpiecznymi, zagrożonymi terroryzmem i atakami na turystów? Czy chęć zysku bierze górę nad czyimś życiem?

Poniżej oficjalna mapka ze strony Ministerstwa Spraw Zewnętrznych z zaleceniami dotyczącymi podróżowania do Egiptu.

Przypominamy że od 10 kwietnia 2017 wprowadzono stan wyjątkowy na terytorium całego kraju. Ze względu na utrzymujące się zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu. Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska. Mam szczerą nadzieję że biura podróży nie polecają wycieczek do tego kraju.

About The Author

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warsaw
10°
Mostly Cloudy
07:1017:30 CEST
SatSunMon
12/3°C
13/2°C
13/3°C