Select Page

Dramat w Świebodzicach. 6 osób nie żyje.

Dramat w Świebodzicach. 6 osób nie żyje.

W sobotę, (08.04.2017) zawaliła się kamienica w Świebodzicach (woj. Dolnośląskie). Prawdopodobną przyczyną tragedii był wybuch instalacji gazowej, która 3 lata temu była modernizowana. Z okolicznych budynków ewakuowano kilkadziesiąt osób. 

Do tragedii doszło na kilka minut przed godziną 9 rano. Według świadków, wybuch było słychać z odległości kilometra. Jedna ze ścian budynku przewróciła się na ulicę, przygniatając stojące na niej samochody.

Pierwsi ratownicy pojawili się na miejscu w przeciągu 4 minut od wybuchu. Po pół godzinie do Świebodzic przyleciały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obecnie pracuje tam prawie 200 ratowników oraz grupy specjalistyczne z Jastrzębia – Zdroju, Lubina, Świdnicy, Wałbrzycha i Łodzi.

W momencie eksplozji w budynku znajdowało się kilkanaście osób. Trzy z nich wyszły z gruzowiska o własnych siłach. Dwóm kolejnym strażacy pomogli wyjść z zawalonego budynku kilka chwil później. Niestety 6 osób, w tym dwoje dzieci nie przeżyło wypadku. Do szpitala we Wrocławiu LPR przetransportowało następną, ciężko ranną osobę.

W Świebodzicach pojawił się wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak. O godzinie 14 na konferencji prasowej przekazał on informację, że służby ratunkowe poszukują 4 osób. Do ich poszukiwania używano geofonów oraz specjalnie wyszkolonych psów.

Około godz. 21 znaleziono prawdopodobnie ostatnią poszukiwaną osobę. Niestety 54-letni mężczyzna okazał się szóstą śmiertelną ofiarą katastrofy. Informację o jego śmierci przekazało Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu.

Podsumowując – śmierć poniosło 6 osób, w tym dwójka dzieci. Cztery kolejne osoby trafiły do szpitali w Świebodzicach, Świdnicy i Wrocławiu.

Na miejsce przyjechał szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz Premier Beata Szydło. Podziękowali oni ratownikom za udział w akcji poszukiwawczej. Za chwilę odbędzie się konferencja prasowa z ich udziałem.

Do zbadania przyczyn katastrofy powołano już specjalną komisję.

fot. YouTube – Wojciech Kujat / MSWiA

 

 

 

 

About The Author

Jakub Wolnik

Urodziłem się w 1997 roku. Obserwuję wszystkie bieżące wydarzenia i staram się je opisywać. Interesuję się też grafiką i informatyką. Redaktor naczelny lokalnego serwisu informacyjnego. W branży dziennikarskiej od 2014 roku.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warsaw
10°
Fair
07:1017:30 CEST
SatSunMon
13/3°C
13/2°C
13/3°C