Select Page

Wyrok za odmowę druku plakatów dla fundacji LGBT

Wyrok za odmowę druku plakatów dla fundacji LGBT

W 2016 roku, jeden z pracowników Łódzkiej drukarni odmówił wykonania zlecenia dla fundacji LGBT (z ang.: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender). Swoją decyzję tłumaczył swoimi przekonaniami – odmówił wykonania usługi aby nie wspierać środowisk LGBT.
W efekcie sprawa została skierowana do Łódzkiego sądu Rejonowego. Sprawa zakończyła się niekorzystnie dla pracownika drukarni – sąd uznał winę drukarza i wymierzył karę grzywny w wysokości 200 zł.

Sąd uznał że taka odmowa wyczerpującego dyspozycje art. 138 Kodeksu wykroczeń: „kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny”.  Pracownik drukarni, Adam J. odwołał się od wydanego wyroku co w praktyce oznaczało rozpoczęcie procesu od nowa. Nowe postępowanie rozpoczęło się w Listopadzie 2016 i również zakończyło się decyzją sądu o winie oskarżonego, tym razem z odstąpieniem od wymierzenia kary.

Pełnomocnik oskarżonego, Pan Maciej Kryczka a Instytutu Ordo Iuris zapowiedział złożenie apelacji w sprawie wyroku. Jego zdaniem. wyrok, może być precedensem niebezpiecznym dla wolności.

Wiceprezes Ordo Iuris mecenas Jerzy Kwaśniewski oświadczył że

„Orzeczenie sądu pierwszej instancji podważa utrwalone w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego gwarancje swobody umów, oznaczającej po pierwsze – swobodę decyzji, co do zawarcia lub nie zawarcia umowy, po drugie – możliwość wyboru kontrahenta, po trzecie – możliwość swobodnego kształtowania treści umowy” .

About The Author

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warsaw
10°
Fair
07:1017:30 CEST
SatSunMon
13/3°C
13/2°C
13/3°C