Select Page

[WIDEO] USA atakuje Syrię – Trump wydaje oświadczenie, Kreml mówi o wypełnianiu interesów ISIS

[WIDEO] USA atakuje Syrię – Trump wydaje oświadczenie, Kreml mówi o wypełnianiu interesów ISIS

 

Po doniesieniach o użyciu broni chemicznej (najpewniej Iperytu) w Syrii, prezydent USA Donald Trump około godziny 01.00 w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego zwołał naradę szefów sztabów, aby podjąć decyzję w kwestii interwencji militarnej w Syrii. Już kilka godzin później wiadomo było, że podczas tego posiedzenia zapadła decyzja o ataku rakietowym z udziałem 59 pocisków samosterujących Tomahawk z dwóch amerykańskich niszczycieli USS Porter oraz USS Ross stacjonujących w regionie. Pociski uderzyły w lotnisko al-Shajrat, w prowincji Homs, użytkowane przez wojska Asada, w tym w infrastrukturę lotniska, samoloty, magazyny broni oraz system obrony przeciw-powietrznej rozmieszczony przy lotnisku.

„Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych”

powiedział prezydent Donald Trump we wcześniej przygotowanym oświadczeniu nadanym z jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie. Poniżej zamieszczamy oryginalne oświadczenie Donalda Trumpa.

 

James Mattis – szef Pentagonu poinformował, że atak z użyciem pocisków manewrujących Tomahawk został przeprowadzony o godzinie 20.45 czasu waszyngtońskiego w czwartek (2.45 czasu polskiego w piątek) w samym środku nocy w Syrii aby zminimalizować ofiary w ludziach. O planowanym ataku Pentagon poinformował wcześniej dowództwo sił rosyjskich stacjonujących w Syrii, aby uniknąć przypadkowych rosyjskich ofiar ataku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że amerykański atak na syryjską bazę był dokonany „de facto w interesach Państwa Islamskiego” i innych ugrupowań terrorystycznych w Syrii. – Jednoznacznie można powiedzieć, że te ostrzały przyniosły szkodę sprawie walki z terroryzmem – ocenił. Wyraził nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wystąpi z krytyką amerykańskiego ataku.

Polski MSZ wydał oświadczenie dotyczące działań w USA w Syrii. W ocenie MSZ: „operacja (…) była proporcjonalną i właściwie wymierzoną odpowiedzią na barbarzyński atak z użyciem broni chemicznej dokonany, według informacji przekazanych sojusznikom przez USA, przez lotnictwo syryjskie w okolicach miejscowości Idlib, w rezultacie którego śmierć poniosło co najmniej 78 cywili, w tym kobiety i dzieci”

Dalej w oświadczeniu możemy przeczytać apel do stron konfliktu o powstrzymanie się od działań, które prowadzić będą do dalszej eskalacji napięć oraz wzywanie do kontynuowania rozmów pod egidą ONZ prowadzących do rozwiązania konfliktu za pomocą środków politycznych. W ocenie MSZ tylko wspólne działania społeczności międzynarodowej na płaszczyźnie politycznej oraz w ramach Globalnej Koalicji do walki z Da’esh mogą doprowadzić do trwałego pokoju i stabilności w regionie.

About The Author

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warsaw
Partly Cloudy
07:1017:30 CEST
SatSunMon
13/3°C
13/2°C
13/3°C